V podjetju Lipro so z MBD delavcem v proizvodnji omogočili, da vse informacije poiščejo neposredno na 3D modelu. S tem so razbremenili razvojne inženirje, ki so pred tem veliko časa porabili za dodatne razlage 2D risb.
Robi Rep, 10.03.2025
Lipro je podjetje iz Dekanov, ki razvija in proizvaja inovativne rešitve na področju industrijske avtomatizacije. Svojim strankam ponujajo aluminijaste profile, jermenske transporterje in transportne linije.
Pri razvoju svojih izdelkov si pomagajo s programsko opremo Creo in Windchill, ob obisku v njihovi tovarni pa smo spoznali, kako je na njihove procese vplivala uvedba Model Based Definition (MBD).
Kot je povedal vodja razvoja, Filip Kovačič, je "povod za uvedbo MBD predstavljala predvsem želja po poenostavitvi proizvodnih procesov". Eden od večjih izzivov, s katerimi so se srečevali, je bila namreč obremenitev razvojnikov z vprašanji proizvodnih delavcev, ki na 2D risbah niso našli vseh potrebnih informacij.
MBD na delovnih postajah je vsem delavcem v proizvodnji omogočil, da informacije poiščejo in nejasnosti razrešijo neposredno na 3D modelu, s tem pa se je njihova interakcija s konstrukterji zmanjšala za 80%.
Kovačič je ob tem izpostavil še, da so MBD zaposleni dobro sprejeli, še posebej pozitivno pa je, da so se novega sistema hitro privadili tudi starejši delavci.
Direktor podjetja, Gregor Pribac dodaja, da v podjetju digitalizacijo v podjetju potiskajo še dlje, saj pospešeno uvajajo PLM sistem Windchill. Z njim želijo še pospešiti in poenostaviti procese v podjetju, s tem pa podpreti vizije podjetja, kot so inovativnost, kakovost in prijaznost okolju.
Videoposnetek je na voljo tudi na našem Youtube kanalu.
Pri proizvajalcu zasebnih helikopterjev Hill so se za konstruiranje in upravljanje podatkov obrnili na Creo in Windchill. Z njima lahko podjetje učinkovito upravlja poslovne procese, obvladuje spremembe ter konstruira vizualno in tehnično dovršene izdelke.