Generativni razvoj je relativno mlad koncept, ki ima temelje v precej dlje prisotni topološki optimizaciji. Kljub temu pa enega in drugega ne gre zamenjevati - še posebej, če ju želimo izkoristiti v popolnosti.
Robi Rep, 15.02.2022
Topološka optimizacija je tehnologija, ki se v razvoju izdelkov uporablja že desetletja, generativni razvoj pa z računsko močjo v oblaku predstavlja veliko več kot zgolj njeno sodobno nadgradnjo. Kljub temu, da obe tehnologiji omogočata spopad s sorodnimi inženirskimi izzivi, njuna vloga pri razvoju izdelkov ostaja različna.
Bistvo topološke optimizacije je podpora pripravi lažjih in za izdelavo cenejših modelov, ki po optimizaciji ohranijo zahtevane mehanske lastnosti. V Creo so ti postopki na voljo v sklopu modula GTO (Generative Topology Optimization), ki poleg osnovne optimizacije omogoča tudi optimizacijo na podlagi uporabnikove izbire materiala in načina proizvodnje (3D tisk, litje, rezkanje).
Creo celotno topološko optimizacijo opravi znotraj GTO, kar pomeni, da modelov ni potrebno izvažati, po opravljeni optimizaciji pa lahko nov model preizkusite še z drugimi orodji, kot so Creo simulacije.
Generativni razvoj zmogljivost topoloških optimizacij razširja z računsko močjo oblaka in omogoča pripravo večjega števila oblikovnih različic na podlagi različnih kompletov pogojev.
Uporabniki Creo lahko izdelke generativno razvijajo v sklopu razširitve GTX (Generative Design Extension), ki različice na podlagi izbranih kriterijev pripravlja vzporedno. GDX med vsemi pripravljenimi različicami izpostavi najprimernejše ter omogoči prenos nazaj v Creo in nadaljnje delo na njih.
Z generativnim razvojem v Creo lahko tako na zelo hiter način pridete do rešitev za katere bi s klasičnimi postopki potrebovali veliko časa ali pa nanje niti ne bi pomislili.
Ker celoten postopek teče v oblaku, za generativni razvoj ne potrebujete posebno zmogljive strojne opreme.
Ko se pogovarjamo o topološki optimizaciji in generativnem razvoju, je ključno vprašanje predvsem, katera metoda je boljša za dani projekt.
Topološka optimizacija vam bo pomagala predvsem v primerih, ko morate model optimizirati za točno določen material ali proizvodni način. Generativni razvoj vam bo na drugi strani omogočil, da z vzporednim ravojem v oblaku hitro in učinkovito preverite večje število različic na podlagi postavljenih kriterijev.
Za več informacij o obeh tehnologijah stopite v stik z našimi aplikativnimi inženirji.