Na enem mestu smo opisali vse spremembe, novosti in priporočila za Creo Mold Design, ki ga v Creo najpogosteje uporabljajo konstrukterji v orodjarstvu. Zaradi številnih sprememb od verzije Creo 3.0 dalje, je to nepogrešljiv vodnik, ki bo marsikomu prihranil čas in olajšal delo.
Matevž Cestnik, 15.03.2023
Konstrukterji v orodjarstvu pri izdelavi gravurnih plošč pogosto uporabljajo Creo Mold Design. Ena ključnih funkcionalnostih znotraj tega modula je izdelava delitev in končnih volumnov, ta pa se je od verzije Creo 3 naprej temeljito spremenila.
Za vse, ki uporabljate Creo Mold Design smo zato vse spremembe, novosti in priporočila za delo zbrali na enem mestu.
V verziji Creo 3.0 predhodni refpart cutout ni bil potreben, saj ga je avtomatično izdelalo ob izdelavi splita. Od verzije Creo 4.0 naprej je potrebno predhodno narediti refpart cutout. V verziji Creo 3.0 sta bili za delitev na voljo Two volumes in One Volume:
Spodnji posnetek prikazuje avtomatično izdelavo Refpart Cutout in uporabo ter delovanje delitev v verziji Creo 3.0.
Kot omenjeno, je v verziji Creo 4.0 potrebno pred delitvijo narediti refpart cutout. Ob izdelavi delitve je privzeto izbrana nova možnost »multiple volumes«. Dodatno je na voljo »two volumes«. »One volume« v ukaznem traku ni na voljo.
Spodnji posnetek prikazuje predhodno izdelavo Refpart Cutouta in uporabo delitve »multiple volumes« ter »two volumes«.
V kolikor želimo dostopati do enakega vmesnika kot smo ga poznali v verziji Creo 3.0, lahko nastavimo config.pro možnost: ENABLE_CLASSIC_MOLD_TOOLS YES (na voljo v vseh verzijah od Creo 4.0 naprej).
Tudi v verziji Creo 7.0 je pred delitvijo potrebno narediti refpart Cutout. Ob izdelavi delitve je privzeto izbrana možnost »two volumes«. Dodatno je vrnjena možnost iz verzije Creo 3.0 »one volume«. Delitev »Mutliple volumes« ostaja.
Posnetek prikazuje predhodno izdelavo Refpart Cutouta in uporabo delitve »two volumes« ter »one volume«.
One volume split v vseh verzijah deluje enako. Tisti segmenti (islands), ki jih izberemo, so del enega volumna, drugi volumen pa ni kreiran.
V primeru naknadnih sprememb npr. nove delilne površine:
Spodnji posnetek, izdelan za verzijo Creo 7.0 prikazuje:
Two volumes split v vseh verzijah deluje enako. Tisti segmenti (islands), ki jih izberemo, so del prvega volumna, neizbrani segmenti pa so del drugega volumna.
Tudi v primeru, da split izdela le dva segmenta (islands), je potrebno en in drug segment obkljukati. Logika delovanja je enaka, kot v primeru večih segmentov (islands). Obkljukan segement (island) pripada volumnu 1, neobkljukan segment pa volumnu 2. To je prikazano v spodnjem posnetku.
V primeru naknadnih sprememb npr. nove delilne površine:
Spodnji posnetek, izdelan za verzijo Creo 7.0 prikazuje:
Pri uporabi prejšnjih dveh možnosti »one/two volume split« lahko dobimo en oziroma dva volumna, odvisno od izbrane možnosti. Pri izbiri »Individual volumes« split pa lahko v enem koraku kreiramo poljubno število (odvisno od geometrije) različnih volumnov. To je tudi glavna prednost te funkcije.
V primeru naknadnih sprememb npr. nove delilne površine:
Zaradi številnih omejitev, ki so navedena zgoraj, priporočamo uporabo »one volume« ali »two volumes« split. Indvidual volumes se izogibamo in uporabimo samo v primerih, kjer dodatne spremembe oziroma modifikacije niso predvidene.
Težava menjave geometrije v volumnu lahko nastopi le v primeru, da se uporablja delitev »multiple volumes« in je smer normal nove delitvene površine obrnjena ali pa je delitev čisto spremenila število segmentov (islands).
Načeloma do menjave geometrije v volumnih tako ne bi smelo priti. V kolikor iz kakšnega razloga ta težava kljub temu nastopi, lahko postopamo po naslednjih korakih:
V kolikor je geometrija znotraj volumna napačna bo posledično napačna tudi v mold komponenti. Geometrijo v mold komponenti spremenimo tako, da:
V verziji Creo 7.0 so pri delitvi na voljo vse funkcionalnosti, kot so bile v kakšni od starejših verzij, hkrati pa ponuja dodatno funkcionalnost delitve »Individual volumes«.
Delitev »Individual Volumes« omogoča hitrejšo izdelavo večjega števila volumnov, vendar njegovo uporabo zaradi številnih omejitev pri naknadnih spremembah odsvetujemo.
Priporočamo, da za izdelavo delitev zaradi robustnosti in možnosti naknadnih sprememb vedno uporabljate »one volume« ali »two volumes« split.